Liposuction Üzerine

 İDEAL HASTA :  
Spor ve diyete rağmen vücudunun bazı bölgelerde fazla yağları olan hastalar, ideal hasta olarak kabul ediliyor. Bu bölgelerdeki “fazlalık”ların alınmasıyla hastanın vücut hatları düzeliyor. Ortaya daha estetik ve zayıf bir görünüm çıkıyor. Liposuction aslında bir zayıflama metodu değil, vücut hatları düzeldiği için hasta zayıf görünüyor.

AMELİYAT :
Operasyon sırasında yağlı bölgelere sıvı verilerek yağlar eritiliyor, sıvı hale geliyor. Eriyen yağlar, enjektör veya vakum ile çekiliyor. Hastanın tercihine bağlı olarak lokal veya genel anestezi ile yapılıyor. Ameliyat 1 – 2.5 saat sürüyor. Yağ aldırma amacıyla yapılan liposuction’ la selülit için yapılan liposuction’ ın tek farkı yağları çekmek için kullanılan kanülün farklı olması. Ameliyat sonrası aynı gün eve çıkılabiliyor. Vakum uygulanmış alanlara özel bandaj uygulanıyor ve hasta altı gün korse giyiyor. Dikişler alındıktan sonra da 6 ay korse giymeye devam ediyor. Vakum uygulanmış olanlarda morumsu renk değişiklikleri, şişlik, karıncalanma ve yanma hissedilebilir. Bunlar 3 hafta içinde, ameliyat yara izleri de 2 – 6 ay içinde kayboluyor. Bu dönemde güneş ışığına maruz kalmak, ciltte lekelenmelere neden olabiliyor.

HANGİ BÖLGELERDE UYGULANIR ?
Çene, boyun ve yanaklar dahil, kollar, göğüs üst kısımları, mide, vücudun yanları, kalça, uyluk, dizler, bacak, baldır ve ayak bilekleri.

RİSKLERİ :
Liposuction, cerrahi bir girişimdir. Bu nedenle kanama, enfeksiyon ve sinir hasarları gibi komplikasyonlara yol açabilir. Fazla miktarda yağ alınırsa, deride “dalgalanma” meydana gelebilir. Nadiren de yağ ambolisi görülebilir. Operasyon sonrasında morarma ve ağrı olabilir. Hastalarda bazen uygulama alanlarında geçici uyuşukluk olabiliyor. Yağ emilimi sonrası oluşabilecek asimetri, bazen ikinci operasyon gerektirebilir. Önerimiz, bu tür anestezi isteyene ameliyatları estetik merkezleri yerine, mutlaka estetik cerrahlarına ve tam teşekküllü bir hastanede uygulatmanızdır.

KULLANIM ALANI :
Liposuction bilinenin aksine, şişmanlık tedavisinde kullanılmaz. Kilo vermenin alternatif değildir. Artık diyet ve egzersize yanıt vermeyen yerleşmiş yağ depolanmalarını almak için kullanılan bir yöntemdir ve selülitin tümüyle giderilmesindeki en etkili yöntemdir.


Liposuction Günlüğü :

25 yaşında bir İngiliz muhasebeci olan Donna Danaher, diyet yapmaktan ve boşa kürek çekmekten yorulup kalçasını ve karnını liposuction ile şekillendirmeye karar vermiş.

“Bedenimden memnun olduğu bir dönemi hiç hatırlamıyorum. Hiçbir giysi tam olarak üzerime oturmadığı için alışveriş yapmak beni hep strese soktu.Eğer ışık kapalıyken yapılmıyorsa, seksi de unutun ! Ameliyat için 18 aydır para biriktirdim ve cesaretimi toplamaya çalıştım. İlk randevumda doktorumla her şeyi açık açık konuştuk. Asla dümdüz bir karına ve incecik kalçalara sahip olamayacağımı söyledi. Çünkü cerrahlar sadece “doğanın bize verdiği” üzerine çalışabiliyorlarmış. Oysa ben ameliyattan sonra Elle MacPherson’ ınki gibi bir vücutla uyanacağımı sanıyordum! Operasyon tarihine iki hafta kala son görüşme için hastaneye gittim”.

Dona Danaher, ameliyat günü hastaneye gittiğinde yağlı bölgeleri siyah kalemle işaretlendi. Ameliyatın riskleri tekrar konuşuldu ve izin kağıdını imzaladı. Diğer işlemler de yapıldıktan sonra ameliyata girdi.

  • Ameliyattan Hemen Sonra : “Narkozdan ayıldıktan sonra göbek deliğim çevresinde sızlamalar hissediyorum. Korse de çık sıkı !”

  • Ertesi gün : “Anestezi etkisini kaybetti ve müthiş bir ağrıyla uyandım. Vücudum şişmiş ve sarkmıştı, biraz da morarmıştı. Karnımda ve kalçamda birkaç delik vardı, hepsi bu.Korseyi giymek zorundayı çünkü ameliyat kadar, ameliyat olan bölgeleri korumam önemli”.

  • 4 gün Sonra : “Yatakta sağa sola dönmek bile acı veriyor. Tuvalete gitmek, giyinmek gibi hiç düşünmeden yaptığımız hareketler bana dayanılmaz bir acı veriyor. Şişlerim inmeye başladı. Ameliyatlı bölgelere bebe yağıyla masaj yapmam lazım. Liposuction yaptırdığıma memnunum, umarım işe yaramıştır”.

  • 10 gün Sonra :  “Artık rahat hareket edebiliyorum. Kalçalarım eskisinden daha ince. Karnımda hala şişlikler var ama giysilerim bana bol geliyor ve çok mutluyum !”